VEB2023 EHMK

Více než 1,6 milionu návštěvníků ve Veszprému během EHMK

3 500 kulturních akcí ve 24 žánrech, o 17 % více zahraničních návštěvníků, úspěšné prodloužení turistické sezóny - tak hodnotí organizátoři rok, kdy byl Veszprém Evropským hlavním městem kultury.

Veszprému a sto patnácti obcím, které se připojily k projektu Evropské hlavní město kultury, prospěla i série akcí, která začala před rokem - tak znělo poselství organizátorů na tiskové konferenci shrnující výsledky uplynulého roku a uzavírající EHMK.

V uplynulém roce se v regionu uskutečnilo více než 3 500 kulturních akcí, jejichž cílem bylo především oslovit místní publikum a posílit místní komunity.

Většina akcí byla zaměřena na hudbu, ale konalo se jich kolem 24 žánrů, tedy kultura v nejširším slova smyslu. Hudba byla tak významná proto, že Veszprém má také čest být hlavním městem hudby Unesco, a také proto, že 80 % akcí bylo zdarma.

- řekl Alíz Markovits, generální ředitelka společnosti Veszprém-Balaton 2023 Zrt.

Primátor města Gyula Porga mimo jiné vyzdvihl, že projekt zahrnoval především investice do brownfieldů, tedy vytvoření nových, užitečných funkcí pro "rezavé zóny" ve městě, čímž vznikla dlouhodobě využitelná a udržitelná infrastruktura ve městě.

Přestože hlavním cílem bylo oživit místní kulturní infrastrukturu a kulturní život a prodloužit turistickou sezónu, organizátoři tvrdí, že rok Evropského hlavního města kultury posílil pověst regionu na mezinárodní úrovni, neboť počet nocí strávených v zahraničí se zvýšil o 17 %.

Evropské hlavní město kultury pro rok 2024: Bad Ischl v Salzkammergut 24.01.2024

Umění, tradice, historie, příroda i udržitelný rozvoj

Nejen jediné město, ale celý region nese v roce 2024 tento titul. A poprvé se jedná o alpskou venkovskou oblast. Jako Evropské hlavní město kultury se představuje Bad Ischl a dalších 22 obcí v Horním Rakousku a Štýrsku. A protože části Salzkammergut patří k Salcbursku, můžeme se podívat i za hranice.

V zákulisí se stále pracuje. Jistě si dokážete představit, že sestavení pestrého, rozmanitého a atraktivního programu si žádá svůj čas. Tým okolo umělecké ředitelky Elisabeth Schweegerové už ale může naznačit, co lze očekávat.

Již teď můžeme říci, že program bude více než působivý. Vždyť Salzkammergut – Solná komora může nabídnout bohatou historii, rozmanité zvyky, zajímavé lidi a neméně zajímavé umělce.

Kultura jako sůl

Začneme v minulosti. V Solné komoře, jak už název napovídá, je historie úzce spjata se solí a její těžbou. Díky soli a vodě se zde rozvinul mnohovrstevnatý region, kde se historie těžby soli poprvé začala psát před 7000 lety v Hallstattu. Později byl region spojen s monarchií. Oblíbené místo pro letní pobyt hostů, i těch nejvýznamnějších. O tom, že je oblast Salzkammergut stále výjimečná, svědčí její zařazení na seznam světového dědictví UNESCO....pro více informací klikněte sem: https://www.salzburgerland.com/cs/evropske-hlavni-mesto-kultury-pro-rok-2024-bad-ischl-v-salzkammergut/

S radostí vám oznamujeme, že ve dnech 16.-19. listopadu se v maďarském Veszprému uskuteční Veszprémský jazzový festival: 4 dny plné ikonických jazzových interpretů. 18.9.2023

Veszprémský festival se může pochlubit oblíbeným bubeníkem Petera Gabriela a Stinga Manu Katché, symbolickým jazzovým trumpetistou, Erikem Truffazem, kytarovým virtuosem, držitelem Grammy, Billem Frisellem, švýcarským bubeníkem, Jojo Mayerem s jeho brutální technikou a skupinou Scary Pockets, která se proslavila svými funkovými reinterpretacemi známých písniček.

Setkání členů Meziparlamentní skupiny přátel Česko-Maďarsko s maďarským velvyslancem a zástupci Česko-maďarské obchodní komory 31.05.2023

V rámci setkání proběhly prezentace podnikatelských aktivit členů obchodní komory a VEB 2023.

Rock Palota Festival 02.05.2023

Festival Rockpalota na dvou místech ve Várpalotě: na náměstí před a za Thurským zámkem s amatérskými i profesionálními kapelami.

https://www.facebook.com/rockpalota/

Tanec - 25. mezinárodní festival současného tance 02.05.2023

Hlavní náplní akce bude tanec, ale představí se také loutkové divadlo a hudební umělci spjatí s tancem.

https://atancfesztivalja.hu/en/az-idei-program/2023-en/

30. ročník Dnů Gizelly ve Veszprém - 24.04.2023

Ti, kteří si v květnu zvolí za cíl své cesty hradní čtvrť Veszprém, budou mít jedinečný zážitek a díky Dnům Gizelly je v následujícím měsíci čeká v rámci EHMK spousta aktivit...více čtěte v pdf

BLAHOSLAVENÁ GIZELLA Kdo učinila z Veszprému město královen? - 20.04.2023

https://www.gizellanapok.hu/en/programs

Na obyvatele Veszprému každý den shlíží král Štěpán a královna Gizella z hradu, kde od 30. let 20. století stojí jejich monumentální socha. Blahoslavená Gizella, jedna z nejuctívanějších panovnic v uherských dějinách, založila spolu se svým manželem ve Veszprému katedrálu a klášter a dodnes se ve Veszprému a okolí těší velké úctě....více v dokumentu zde: 


Velvyslanectví Maďarska v Praze, Wine Mission a Česko-maďarská obchodní komora - 19.04.2023

19.04.2023 proběhla akce ochutnávka vín a zároveň prezentace následujících vinařství z Maďarska: ÁTS Pince, BOCK, Bodri Pincészet, Szászi Birtok, při této příležitosti VEB2023 Evropské hlavní město kultury mělo stánek na Velvyslanectvní Maďarska, kde si zájemci mohli něco přečíst o programu VEB2023 a zároveň o regionu Balaton.

Tisková zpráva VEB2023 04/2023, nadcházející události  - 05.04.2023

Posíláme vám další newsletter na duben, abyste o nic nepřišli, více info nadjete v souboru, přejeme příjemné čtení.

https://veszprembalaton2023.hu/en/article/veszprem-blues-festival-the-largest-blues-festival-in-hungary

Další zastávka VEB2023 v Praze pod záštitou Česko-maďarské obchodní komory a Velvyslanectví Maďarska v Praze 02.04.2023

viz. příloha/pozvánka

Tisková zpráva VEB2023 03/2023, nadcházející události

20. března 2023 (Veszprém, Maďarsko) - Úžasné melodie, chutě a tvůrčí talenty se prostřednictvím InterUrban dostávají do Veszprému a regionnu Bakony-Balaton. Být Evropským hlavním městem kultury v roce 2023 nabízí jedinečnou příležitost propagovat regionu Bakony-Balaton jako evropského kreativního a kulturního centra, jehož centrem je právě Veszprém. Je to také prostřednictvím InterUrban, který poskytuje evropskou, ne-li světovou scénu pro kulturní bohatství....čtěte zde: https://www.ceske-novinky.cz/2023/03/22/interurban-presenting-the-arts-and-culture-of-liverpool-uk-in-veszprem-hungary/ nebo stáhněte v češtině...

Ve dne 07.03.2023 proběhla v Maďarském Institutu prezentace regionu Veszprém-Balaton EHMK 2023  - 08.03.2023

na akci se zúčastnili:

Tibor Navracsics – ministr pro místní rozvoj

Alíz Markovits – generální ředitelka - VEB2023 EHMK

Szabolcs Zugschwert – vedoucí koordinátor projektu

Moderátor: Mihály Müller, tiskový vedoucí

Umělecká produkce: Csaba Sipos – perkusní umělec

Ondřej Chrást, náměstek ministra kultury České republiky

Dr. András Baranyai, velvyslanec Maďarska v České republice

Hajnal Kassai, ředitelka Lisztova institutu Praha

Objevte kraj Veszprém-Balaton a dostavte se na akci viz. STÁHNOUT 07.03.2023

16. február 2023 - Iniciatíva Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) znamená najvýznamnejší programový prvok

kultúrnej politiky Európskej únie. Cieľom EHMK je vzájomné zblíženie národov Európy prostredníctvom kultúry.
Je dôležité zdôrazniť, že názov EHMK neznamená iba množstvo programov prebiehajúcich počas tohto roka, ale
ide hlavne o rozbehnutie a posilnenie dlhodobých udržateľných procesov. Tento rok ponúka jedinečnú možnosť
na to, aby sme región Bakony-Balaton, v stredobode s mestom Veszprém, ako európske kreatívne a kultúrne
centrum propagovali aj pre hostí zo Slovenska.


Mostecký primátor Marek Hrvol navštívil partnerské město Veszprém

https://www.mesto-most.cz/mostecky-primator-marek-hrvol-navstivil-partnerske-mesto-veszprem/d-43823

POZVÁNKA PRE MÉDIÁ 15.02.2023 v Bratislave

Veszprém a región Bakony-Balaton 2023 Európske hlavné mesto kultúry

Raňajky s médiami a večerná recepcia v Bratislave

Maďarské mesto Veszprém spoločne s regiónom Bakony-Balaton získal jeden z najprestížnejších titulov v oblasti kultúry Európskej únie a na rok 2023 sa stal Európskym hlavým mestom kultúry (EHMK). Príďte a spoznajte tie najdôležitejšie plány zázračného roka kultúry a kreativity.

Dátum: 15. február 2023

Čas konania raňajok s médiami: 09:00

Čas konania večernej recepcie: 17:00

Miesto: Inštitút Liszta Bratislava, Štefánikova 1

Tisková zpráva, Caffe Adria, 30.01.2023

Ve dne 30.01.2023 proběhla tisková konference v Praze, úryvek můžete přečíst zde: 


Již v době, kdy byl Veszprém teprve kandidátským městem, se od samého počátku počítalo se zapojením celého regionu Město sice působí jako centrum, avšak na rozdíl od jiných programů EHMK se do akce připojilo další 116 obcí a měst. Regionální myšlení a jednotný cíl umožnily regionu vyzdvihnout bohaté kulturní dědictví, tradice a jedinečné místní hodnoty regionu, a tím přispěly k úspěchu v EU. Program VEB2023 EHMK totiž využívá kulturu k řešení takových otázek, jako je překonání sezónnosti, otázky přístupu ke kultuře až do nejmenších obcí, budování místních komunit, překonávání generačních rozdílů a účinné propojení s mladými lidmi.

Kromě toho, že Veszprém stal v letošním roce držitelem titulu EHMK, je také držitelem titulu UNESCO - Město hudby, který mu funkcionáři této organizace udělili v roce 2019 za jeho desetiletí trvající úsilí o bohaté hudební poznání, všechny formy hudební tvorby a hudební vzdělávání. Tato témata jsou také prioritní v programu VEB2023 EHMK. Téměř každý měsíc v průběhu roku se bude konat alespoň jeden hudební festival. Fanoušci hudby si mohou vybrat od blues po sborovou hudbu, od populární hudby po festival Chaconne. Nebude chybět ani klasická hudba, jazz nebo pouliční muzika.

Tento region má zároveň štěstí, že v něm najdeme evropský oblíbený turistický cíl, kterým je jezero Balaton. To se stalo po desetiletí jednou z nejoblíbenějších destinací nejen v Maďarsku. V posledních letech roste počet návštěvníků, které lákají nejen pláže, ale také kvalitní gastronomické a kulturní atrakce v okolí jezera. Projekt BALATORIUM, který je součástí programu VEB2023 EHMK, je multidisciplinární vědecko-umělecký projekt....

Celý článek zde, Czech Travel Press:

https://czechtravelpress.cz/cs/o-czech-travel-press/aktualne/2802-evropskym-hlavnim-mestem-kultury-2023-se-stalo-madarske-mesto-veszprem

TTG: https://www.ttg.cz/veszprem-mesto-kraloven-je-evropskym-hlavnim-mestem-kultury-2023/

Veszprém - město královen

Na obyvatele Veszprému každý den shlíží král Štěpán a královna Gizella z hradu, kde od 30. let 20. století stojí jejich monumentální socha. Blahoslavená Gizella, jedna z nejuctívanějších panovnic v uherských dějinách, založila spolu se svým manželem ve Veszprému katedrálu a klášter a dodnes se ve Veszprému a okolí těší velké úctě.

VEB2023 EHMK

Veszprém a region Bakony-Balaton oslavily zahájení roku Evropského hlavního města kultury velkolepým zahajovacím víkendem

Veszprém se v roce 2023 stane Evropským hlavním městem kultury (EHMK). Zcela výjimečně to však nebude rok jednoho města. Ve skutečnosti se o tuto poctu dělí 116 měst a obcí v celém regionu Bakony-Balaton; tím se pro tuto oblast otevírají výjimečné možnosti. Veszprém zahájil rok EHMK slavnostním zahajovacím víkendem 21.-22. ledna a nyní nabídne veřejnosti během následujících 300 dní téměř 3 000 kulturních programů.

Pravidelně aktualizované další podrobnosti o otevření: https://veszprembalaton2023.hu/en/page/opening-event https://www.facebook.com/events/1108853533109063/

https://veszprembalaton2023.hu/oldal/megnyito-esemenyek

Aktuální info o EHMK:

Web: https://veszprembalaton2023.hu/ és https://helloveb.hu/

Facebook: https://www.facebook.com/VeszpremBalaton2023/

Instagram: https://www.instagram.com/veszprembalaton2023/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEXXLKVQnFKDbOlptyY5S6A/featured

Podcast: https://bit.ly/2023_spotify


Informace pro tisk, kontakty pro tisk:

Müller Mihály / Tiskový mluvčí - VEB2023 EKF +36 30 551 7937 / mihaly.muller@veszprembalaton2023.hu