.

Po velkém úsilí, kterého se zúčastnila také Asociace, se podařilo vyjednat znovu zavedení výjimky pro cesty do Maďarska.

Výjimka je udělena pouze do konce měsíce. Následně dojde k dalšímu vyhodnocení situace.

Na základně věstníku nařízení maďarské vlády č. 450/2020 platí, že po 6. 10. znovu mohou vstoupit na území Maďarska občané Česka, Slovenska a Polska, kteří si do 5. října rezervovali alespoň jednodenní pobyt s datem do 31. 10. a prokáží se negativním testem SARS-CoV2-PCR ne starším 5 dnů. Nařízení pozbývá platnosti 1. listopadu 2020.

Více zde https://www.mzv.cz/budapest/cz/aktuality/madarsko_aktualni_informace_o_opatrenich.html

.

Kontrola hranic bude pokračovat do 1. listopadu

Nařízení vlády č. 407/2020 (VIII.30) o dočasném znovuzavedení ochrany hranic původně nařizovalo dočasné znovuzavedení hraničních kontrol od 1. září 2020 do 30. září 2020, a mělo být zrušeno k 1. říjnu 2020.

S ohledem na současnou pandemickou situaci však dne 30. září 2020 byla v Magyar Közlöny (Maďarský věstník) č. 215 (IX.30) zveřejněna vyhláška č. 443/2020 ve znění výše uvedené vyhlášky, která posouvá datum zrušení dočasného znovuzavedení ochrany hranic na 1. listopad 2020. V důsledku toho zůstane hraniční kontrola v platnosti do 31. října 2020.

Uzavřené hranice od 1.9.2020

Občané zemí Visegrádské čtyřky (V4), tedy Češi, Poláci a Slováci, budou moci i po dnešku vstoupit do Maďarska, pokud předloží negativní test na koronavirus, který nebude starší než pět dnů.

Uvedl to dnes podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. "Češi, Poláci a Slováci, kteří si dříve rezervovali ubytování v Maďarsku, k nám mohou přijet s negativním testem, který nebude starší než pět dní," napsal Szijjártó na facebooku. Dodal, že Maďarům, kteří si zarezervovali dovolenou ve visegrádských zemích, bude negativní test na koronavirus stačit, aby se po návratu domů vyhnuli karanténě.

Občané třetích zemí, kteří pouze projížďejí Maďarskem mohou využívat tzv. humanitární koridor. Podrobné informace najdete na stránkách maďarské policie zde.

Omezení cestování do Maďarska

Maďarsko zavře hranice od prvního září minimálně na měsíc pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Pro nejnovější informace navštivte některou z následujících stránek:

https://abouthungary.hu/ 
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/en 

Nová informace ke 31.8.2020: 

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) hovořil s maďarským protějškem Viktorem Orbánem o režimu na tamních hranicích, které se v úterý víceméně zavřou. Získal příslib, že Češi budou moci za určitých podmínek do země přijet. Maďarsko zpřísňuje protipandemická opatření od nového měsíce. Více zde.

COVID informace


Od 16.6.2020 mohou do Maďarska vstoupit bez omezení občané Srbska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska a občané členských zemí EU. Jsou zproštěni povinnosti podstoupit karanténu.
Mezi Budapeští a Dohou je třikrát týdně v provozu obnovený let Qatar Airways. QA jsou považovány za nejpohodlnější aerolinky světa. Od července budou nabízet další destinace: to do Polské Varšavy a do Chorvatska. Další letecké společnosti obnovily pravidelné linky, související informace najdete zde  https://www.facebook.com/budapestairport

V této chvíli jezdí z Maďarska pravidelný vlakový spoj pouze přes Rakousko a to se sníženým počtem vagónů. V tuto chvíli žádná další osobní doprava vlakem do jiných zemí není možná.
Sousední země průběžně jednají o možnostech obnovy vlakové dopravy. V zájmu všech je však, aby se situace vrátila k normálu. Občané Maďarska a jejích rodinní příslušníci mohou bez omezení cestovat do Maďarska. Všeobecně platí, že veřejná doprava, včetně vlaků a autobusů je velmi omezená. Na dopravních prostředcích je také zatím povinné nošení roušek.
https://www.mavcsoport.hu/mavinform/nemzetkozi-utazas/koronavirussal-kapcsolatos-vasuti-valtozasok. Společnost FlixBus už zahájila provoz do dalších destinací.

Budapešť - Praha
Praha - Karlovy Vary
Dortmund - Stuttgart
Vídeň - Győr
Brusel - Paříž
Berlin - Mnichov
Amsterdam - Paříž
Destinace: Budapešť, Vídeň, Praha, Győr, Benátky, Mnichov, Berlin