.

Veškeré užitečné informace o COVIDu a o aktuálních nařízeních najdete zde:

https://koronavirus.gov.hu/

a zde:

https://www.mzv.cz/budapest/cz/aktuality/madarsko_aktualni_informace_o_opatrenich.html

Covid-19, Výklad zákona pro znovunastartování cestovního ruchu

https://mtu.gov.hu/documents/prod/Legal_interpretation_short_CSEH_210517_v4.pdf

Uvolnění od 14.5.2021

Tolik se nám po Vás stýskalo. Ale čekání je u konce. Maďarsko je znovu otevřeno.

Mezi Maďarskem a Českou republikou byla konečně podepsána příslušná dohoda, takže Češi s očkovacím certifikátem mohou opět volně cestovat do Maďarska bez povinnosti karantény nebo testování.

Víme, že rok 2021 bude o tom, že se znovu uvidíme. Maďarsko se na Vás těší.


Aktuální informace z MZV ČR k situaci v Maďarsku 25.4.2021

Doposud je rozvolňování podmíněn počtem naočkovaných občanů v Maďarsku. Proto 7. dubna, kdy dosáhl počet očkovaných 2,5 milionů, otevřely se obchody s omezeným provozem (1 osoba na 10 m2) a zkrátil se zákaz nočního vycházení z 21.00 - 05.00 na 22.00 - 05.00 hodin.

Nyní dosáhl počet očkovaných 3,5 milionů a zítra se otevřou terasy restaurací a zkrátí se zákaz nočního vycházení z 22.00 - 05.00 na 23.00 - 05.00 hodin. zákaz vstupu cizinců a kontroly na hranicích zůstanou do 23. května.

O uvolnění turismu se zatím nevedou diskuse, jakmile se ale otevřou lázně, hotely, restaurace a ukončí kontroly na hranicích, nic nebude bránit tomu, aby čeští občané znovu začali navštěvovat maďarské termální lázně.

Aktuální Covid informace 06.04.2021

Hotely v Maďarsku nadále zůstávají zavřené. Od půlky května lze očekávat jistá rozvolnění v oblasti turistiky, ale je možné, že se budou týkat pouze vnitrostátního cestovního ruchu.

Maďarsko vede v Evropě ve statistikách očkování a jakmile ubde naočkováno 2,5 milionů lidí, bude možné se bavit o rozvolňování také v dalších oblastech (viz vládní nařízení č. 144/2021).

Podle tohoto nařízení jsou v plánu následující:

  • Noční výcházení se změní na dobu mezi 22:00-05.00 hod.
  • Obchody mohou být otevřené mezi 05:00-21:30
  • Začíná platit omezení prostoru v obchodech: 10m2 na osobu, podle toho parametru budou k dispozici nákupní košíky
  • Znovu mohou být otevřené některé služby: kadeřnictví, kosmetika atd.
  • Restaurace nicméně i nadále musí zůstat zavřené a mohou podávat jídlo pouze s sebou přes výdejní okénka
  • Hotely nemohou přijímat hosty
  • Od 19.04. se znovu otevřou školky a školy

Aktuální informace o situaci v Maďarsku ke dni 04.02.2021

https://www.mzv.cz/budapest/cz/aktuality/madarsko_aktualni_informace_o_opatrenich.html

Aktuální informace o situaci v Maďarsku:

Zákaz vstupů všech cizniců do 1.12.2020 na území Maďarska. Info naleznete zde:https://www.mzv.cz/budapest/cz/aktuality/madarsko_aktualni_informace_o_opatrenich.html


Neprodlouží se výjimka pro V4

Maďarsko nebude v listopadu aplikovat původní výjimku pro vstup občanů V4. Od dnešního dne /5.11./ navíc platí v Maďarsku zákaz vycházení mezi 00:00 -5:00, to se nevztahuje pro tranzit. Podmínky tranzitu zůstávají stále stejné dle předchozích informací maďarské Policie.

Více zde: https://www.mzv.cz/budapest/cz/aktuality/madarsko_aktualni_informace_o_opatrenich.html

Po velkém úsilí, kterého se zúčastnila také Asociace, se podařilo vyjednat znovu zavedení výjimky pro cesty do Maďarska.

Výjimka je udělena pouze do konce měsíce. Následně dojde k dalšímu vyhodnocení situace.

Na základně věstníku nařízení maďarské vlády č. 450/2020 platí, že po 6. 10. znovu mohou vstoupit na území Maďarska občané Česka, Slovenska a Polska, kteří si do 5. října rezervovali alespoň jednodenní pobyt s datem do 31. 10. a prokáží se negativním testem SARS-CoV2-PCR ne starším 5 dnů. Nařízení pozbývá platnosti 1. listopadu 2020.

Více zde https://www.mzv.cz/budapest/cz/aktuality/madarsko_aktualni_informace_o_opatrenich.html

.

Kontrola hranic bude pokračovat do 1. listopadu

Nařízení vlády č. 407/2020 (VIII.30) o dočasném znovuzavedení ochrany hranic původně nařizovalo dočasné znovuzavedení hraničních kontrol od 1. září 2020 do 30. září 2020, a mělo být zrušeno k 1. říjnu 2020.

S ohledem na současnou pandemickou situaci však dne 30. září 2020 byla v Magyar Közlöny (Maďarský věstník) č. 215 (IX.30) zveřejněna vyhláška č. 443/2020 ve znění výše uvedené vyhlášky, která posouvá datum zrušení dočasného znovuzavedení ochrany hranic na 1. listopad 2020. V důsledku toho zůstane hraniční kontrola v platnosti do 31. října 2020.

Uzavřené hranice od 1.9.2020

Občané zemí Visegrádské čtyřky (V4), tedy Češi, Poláci a Slováci, budou moci i po dnešku vstoupit do Maďarska, pokud předloží negativní test na koronavirus, který nebude starší než pět dnů.

Uvedl to dnes podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. "Češi, Poláci a Slováci, kteří si dříve rezervovali ubytování v Maďarsku, k nám mohou přijet s negativním testem, který nebude starší než pět dní," napsal Szijjártó na facebooku. Dodal, že Maďarům, kteří si zarezervovali dovolenou ve visegrádských zemích, bude negativní test na koronavirus stačit, aby se po návratu domů vyhnuli karanténě.

Občané třetích zemí, kteří pouze projížďejí Maďarskem mohou využívat tzv. humanitární koridor. Podrobné informace najdete na stránkách maďarské policie zde.

Omezení cestování do Maďarska

Maďarsko zavře hranice od prvního září minimálně na měsíc pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Pro nejnovější informace navštivte některou z následujících stránek:

https://abouthungary.hu/ 
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/en 

Nová informace ke 31.8.2020: 

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) hovořil s maďarským protějškem Viktorem Orbánem o režimu na tamních hranicích, které se v úterý víceméně zavřou. Získal příslib, že Češi budou moci za určitých podmínek do země přijet. Maďarsko zpřísňuje protipandemická opatření od nového měsíce. Více zde.

COVID informace


Od 16.6.2020 mohou do Maďarska vstoupit bez omezení občané Srbska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska a občané členských zemí EU. Jsou zproštěni povinnosti podstoupit karanténu.
Mezi Budapeští a Dohou je třikrát týdně v provozu obnovený let Qatar Airways. QA jsou považovány za nejpohodlnější aerolinky světa. Od července budou nabízet další destinace: to do Polské Varšavy a do Chorvatska. Další letecké společnosti obnovily pravidelné linky, související informace najdete zde  https://www.facebook.com/budapestairport

V této chvíli jezdí z Maďarska pravidelný vlakový spoj pouze přes Rakousko a to se sníženým počtem vagónů. V tuto chvíli žádná další osobní doprava vlakem do jiných zemí není možná.
Sousední země průběžně jednají o možnostech obnovy vlakové dopravy. V zájmu všech je však, aby se situace vrátila k normálu. Občané Maďarska a jejích rodinní příslušníci mohou bez omezení cestovat do Maďarska. Všeobecně platí, že veřejná doprava, včetně vlaků a autobusů je velmi omezená. Na dopravních prostředcích je také zatím povinné nošení roušek.
https://www.mavcsoport.hu/mavinform/nemzetkozi-utazas/koronavirussal-kapcsolatos-vasuti-valtozasok. Společnost FlixBus už zahájila provoz do dalších destinací.

Budapešť - Praha
Praha - Karlovy Vary
Dortmund - Stuttgart
Vídeň - Győr
Brusel - Paříž
Berlin - Mnichov
Amsterdam - Paříž
Destinace: Budapešť, Vídeň, Praha, Győr, Benátky, Mnichov, Berlin